Kompulsif Aşırı Yeme

Kişi, kendisini daha iyi hissetmek için sürekli yemek yemektedir.

Kompulsif Aşırı Yeme

Kompulsif aşırı yeme dürtüsel aşırı yemeden farklı bir sorundur. Her iki aşırı yeme durumunda da kişi ihtiyacı olmadan, tok olduğu halde aşırı yer, yemediğinde sıkıntı ve tedirginlik yaşar, yedikten sonra kendini bir süreliğine rahatlamış hisseder ve bu rahatlamanın ardından yemeden önceki sıkıntı durumuna geri döner. Kompulsif aşırı yemenin farkı, yemediği taktirde kötü bir şeyler olacağına dair kişinin tedirginlik ve kaygı duymasıdır. Kötü bir şeyler olacağına dair yaşanan tedirginlik herhangi bir konu ile ilgili olabilir ya da kişi belirli bir konu olmadan, kendisi ya da sevdikleri ile ilgili kötü bir şeyler olacağı duygusuna kapılır.

Kompulsif aşırı yeme sorunu yaşayan insanların aşağıdaki türden söylemler ya da düşünceler içine girdikleri görülür:

“Bu yemeği yemem lazım, eğer yemezsem sevdiklerimin başına bir felaket gelebilir.”
 “Yemezsem hasta olurum, kanser olurum.”
“Şimdi bu yemeği yemezsem bir şeyler kötü gidecek. Ne olduğunu bilmiyorum ama mutlaka bir sorun olacak.”

Kompulsif aşırı yeme, bir bağımlılık gibidir

Kişi, kendisini daha iyi hissetmek için sürekli yemek yemektedir. Ancak, bağımlılık gibi gözükmesine rağmen aslında bir takıntı sorunudur. Kompulsif aşırı yemede kişi, yemediğinde olumsuz şeyler yaşayacağı ile ilgili rahatsız edici ve tekrarlayan düşüncelerden ve suçluluk duygusundan kurtulmak için aşırı yer.

Kişi, yemediği takdirde kendisinin veya ailesinin başına kötü olaylar geleceğini düşündüğünde aşırı bir suçluluk hisseder. Bu suçluluk duygusunu azaltmak için tekrar tekrar yemek yer. Yediğinde, takıntısından kaynaklanan suçluluk duygusu ve beraberindeki sıkıntı azalır ancak bu sefer de aşırı yediği için pişmanlık duyar ve kendini suçlar. Bu döngü böyle devam eder.

Psikolojik travma veya diğer psikiyatrik bozukluklarda da bir bulgu olarak görülebilir. Kompulsif aşırı yemede,  kilo alımına yol açacak düzeyde aşırı yeme söz konusudur. Şeker, kalp hastalığı gibi problemlere neden olabilir. Kompulsif aşırı yeme, genellikle  suçluluk ve depresyonduygularının ardından başlamaktadır.

Kompulsif Aşırı Yeme Hangi Kişilik Özelliklerinde Daha Sık Görülür?

Bazı kişilik özelliklerine sahip kişilerde kompulsif aşırı yeme sorunu daha çok görülmektedir. Bu sorun,
Olaylar karşısında çabuk endişelenen
-Mükemmelliyetçi
-Diğerlerinin düşüncelerini aşırı önemseyen
-Özgüven eksikliği olan
-Sosyal baskı yaşayan
kişilerde daha sık görülmektedir.

Kompulsif Aşırı Yeme Tedavisi
Obsesif-Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan bu sorunun giderilmesinde, genel çerçevesi ile OKB’ deki yaklaşım izlenir. Bu kişilerin değerlendirilmesinde mutlaka geçmiş travmatik etkilenmeler karşımıza çıkar. Bu travmatik etkilenmeler çalışılıp giderildiğinde, kişinin yemediği takdirde olumsuz şeyler olacağına dair düşünceleri gelmemeye, gelse bile rahatsız etmemeye başlar. Rahatsız edici düşüncelere maruz kalmayan kişi aşırı yeme ihtiyacına girmediğinden, aşırı yeme davranışı ortadan kalkar.