Mehmet ALA
Uzman Psikolog

1983 yılında Bursa’da dünyaya geldim. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nden mezun olarak “Özel Eğitim Uzmanı” unvanını aldım. 2006 yılından bu yana çeşitli merkez ve kurumlarda Otizm, Asperger Sendromu, Down Sendromu, Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi), Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu alanında çalışmalar yürütüyorum.

Deneyimlerim ve Eğitimlerim

2004 – 2006 yılları arasında Üniversite eğitimim sırasında “Sosyal ilişki” çalışmalarını desteklemek amacıyla ev ve dış mekan çalışmalarında görev aldım. 

2005 - 2006 yılları aradında İSEM ve Marmara üniversitesi ortaklığında "Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı" kapsamında 40 haftalık aile eğitimini tamamlayarak sertifika almaya bak kazandım.

2006 – 2009 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Polikliniği’nde gönüllü gözleme katıldım. Otizm, Asperger Sendromu ve Semantik Pragmatik Dil Bozukluklarıyla ilgili gözlem ve çalışmalar yaptım. 

2007 – 2009 yılları arasında Psikanalist ve Klinik Psikolog Bella Habip’ten “Engelli Çocuğu Olan Ailelerin Aile Dinamiklerine Psikanalitik Bakış Açısı” konulu grup süpervizyon çalışmasına katıldım. 

2010 yılında Doç. Dr. Yeşim Fazlıoğlu’ndan Duyusal Bütünleme Terapisi konulu süpervizyona katıldım.

2011 yılında Yrd. Doç. Dr. Alev Girli’den “Psiko – Eğitimsel Profil Ölçeği (PEP-R)” eğitimi almıştım. 

2011 yılında “Okula Geç Kalma” adlı Avrupa Birliği projesinde “Sosyal Beceriler” ve “Günlük Yaşam Becerileri” konularında eğitim verdim. 

2011 yılından bu yana Çare – Der (Çocuk ve Aile Rehberliği Derneği) bünyesinde Otizm Proje Ekibinde aktif olarak proje geliştirme ve yürütme görevleri üstlenmekteyim. 

Özel Eğitim alanında çeşitli panel ve seminerlerde konuşmacı olarak görev aldım.


Paylaşın